Koło się kręci, czyli miejsca warte zobaczenia.

W 2011 roku zaczęliśmy realizowac nowy projekt o nazwie "Koło się kręci". Organizujemy wyjścia w różne ciekawe miejsca, nie tylko związane z bibliotekoznawstwem, ale przede wszystkim z naszymi pasjami i zainteresowaniami. Mamy zamiar brać udział w ciekawych wydarzeniach branżowych, tak aby poszerzyć horyzonty, czerpac inspiracje oraz co najważniejsze - miło spędzać czas.

Każdy może uczestniczyć w naszych wyjściach. Informacje dotyczące planowanych wycieczek ukazują się na bieżąco na naszym facebookowym profilu oraz w dziale Aktualności na stronie internetowej.

Dotychczas zwiedziliśmy:

 

  • Bibliotekę Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Biblioteka ta gromadzi zbiory nie tylko z zakresiu teologii, historii Kościoła, ale też dotyczące filozofii, historii, pedagogiki, psychologii, kultury, sztuki i literatury. Wyjątkowe znaczenie dla Biblioteki UPJPII mają bardzo bogate zbiory od Ojca Świętego Jana Pawła II z Jego prywatnej biblioteki. Oprócz księgozbiorów na uwagę zasługuje nowoczesność biblioteki, jej rozwiązania architektoniczne oraz udogodnienia dla czytelników np. pomieszczenia do pracy indywidualnej wyposażone w komputery czy oświetlenia regałów wrażliwe na ruch. Mieliśmy okazję zajrzeć do każdego niemal miejsca; introligatorni, czytelni, magazynów zbiorów specjalnych, a nawet pomieszczeń technicznych. Więcej zdjęć znajduje się w Galerii.

Na zdjęciu członkinie Koła wraz z ks. dr hab. Janem Bednarczykiem - dyrektorem biblioteki

 

  • Bibliotekę Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Otwarcie Biblioteki Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie było drugim wydarzeniem, w którym udało nam się uczestniczyć. W zbiorach znajduje się literatura dotycząca sztuki oraz humanistyki.W jednym z pomieszczeń biblioteki znajduje się księgozbiór Mieczysława Porębskiego - to nie tylko ekspozycja ale też część biblioteki. Można korzystać z książek, usiąść przy profesorskim biurku. Wzieliśmy udział w projekcie "Powrót książki". Każdy mógł przetworzyć nieatrakcyjną książkę w dzieło sztuki.Więcej zdjęć z tego ciekawego wydarzenia znajduje się w Galerii.

Na zdjęciu Biblioteka Mieczysława Porębskiego

 

  • Multicentrum w Skawinie

Multicentrum jest wielofunkcyjnym i interaktywnym centrum edukacji i rozrywki. Powstało dzięki współpracy dwóch skawińskich bibliotek i spełnia zarówno zadania edukacyjne, jak i rozrywkowe. W tej placówce, każdy niezaleznie od wieku znajdzie coś dla siebie. Dla dzieci przygotowane są gry interaktywne, nowoczesne komputery i klocki. Dla starszych przeznaczony jest moduł służący nauce obsługi komputera i korzystania z Internetu. Są też specjalne programy służące poznawaniu sztuki, muzyki, zagadnień techniki oraz nauki języków obcych. Dzięki nowoczesnym wyposażeniu wnetrza i przyjaznej obsłudze Multicentrum cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. Na nas też zrobiło duże wrażenie, a zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w Galerii.